Rubovszky György, dr.

Született: Budapest, 1944. február 1.

A KDNP országgyűlési képviselője, a Barankovics István Alapítvány kurátora, az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke.

Életútja

1944. február 1-én született Budapesten. Édesapja ügyvéd, édesanyja pedagógus volt. 1962-ben érettségizett az Eötvös József Gimnáziumban, majd jogász diplomáját 1970-ben, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte. Ezt követően ügyvédjelölt, majd 1972-től ügyvéd. 1977-től 1991-ig a Budapesti 14. számú Ügyvédi Munkaközösség vezetője. 1991 óta egyéni ügyvéd. 

A politikával aktívan 1989 júniusában találkozott, amikor a Kereszténydemokrata Néppárt alapító tagjaként létesítette első párttagságát. Ettől kezdve a KDNP budapest II. kerületi szervezetének alelnöke, 1991-től a KDNP budapesti szervezetének elnöke. 1992 novemberétől a KDNP országos elnökségének tagja mint ügyvezető titkár. 1997 nyarán a pártszakadást követően távozott a KDNP-ből, majd 1998 szeptemberében belépett a Fidesz Magyar Polgári Pártba, ahol 2000 márciusától az Országos Választmány elnökségének tagja. Latorcai Jánossal együtt részt vett a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) megszervezésében. Fidesz párttagsága 2002 novemberében kilépéssel szűnt meg, mert a KDNP-ben helyreállt törvényesség következtében újra a párt tagja kívánt lenni. 2002 novembere óta a Kereszténydemokrata Néppárt pártügyésze.

A KDNP megalakulása után, 1990 tavaszán képviselőjelöltként indult az első szabad választásokon. Ugyanebben az évben az önkormányzati választáson mandátumot is szerzett a Fővárosi Közgyűlésben. Alelnöke lett a Szociális és Lakásügyi Bizottságnak négy további bizottsági tagsága mellett. 1994. évben a KDNP országos listájáról szerzett képviselői mandátumot. Az Alkotmány- és Igazságügyi Állandó Bizottságon kívül delegálták az Alkotmány-előkészítő Bizottságba is. A KDNP frakció jogi és önkormányzati munkacsoport vezetője, egyúttal frakcióvezető-helyettes. 1998-ban a Fidesz budapesti területi listájáról szerzett mandátumot. 1999-től 2002-ig az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagja. 2002-ben képviselőjelölt, 2003. június 16-án – az elhunyt Dr. Varga László elnök helyére – bekerült az Országgyűlésbe, majd ismét tagja lett az Alkotmány- és Igazságügyi Bizottságnak. 2004. március 8-tól társelnöke a holocaust roma áldozatainak nemzetközi és hazai kárpótlását vizsgáló bizottságnak. 2006-ban közös jelöltként a FIDESZ-KDNP országos listáról jutott mandátumhoz. Ekkor a KDNP frakció alakuló ülésén megválasztotta frakcióvezető-helyettesnek. 2006. május 30-tól az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság tagja.

2010-ben szintén a Fidesz-KDNP közös jelöltjeként, annak Somogy megyei listájáról szerzett mandátumot. 2010 májusában a KDNP képviselőcsoportja megválasztotta frakcióvezető-helyettesnek, majd az Országgyűlés 2010. május 14-én megtartott alakuló ülésén megválasztotta a Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló Bizottság elnökének, valamint az Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottság tagjának. Az Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottság 2010. május 27-én beválasztotta az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsba. A 2014-es választásokon országos listán szerzett mandátumot, így megkezdhette hatodik képviselői ciklusának kitöltését. 2014 májusában elnöke lett az Igazságügyi Bizottságnak, majd júliusban az alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottságnak is a vezetője lett, továbbá tagja lett a Törvényalkotási Bizottságnak is. Képviselői tevékenységét aktívan végzi, 2010 és 2014 között 19 önálló, 2014-ben pedig 4 önálló indítványt terjesztett az Országgyűlés elé. Az előző ciklusban 157 felszólalása, a 2014-ben kezdődő új ciklusban ezév decemberéig 4 felszólalása volt.  

Politikai gondolkodása

2014. október 27-én egy napirend előtti felszólalásában a következőképp látta a kereszténydemokrácia jelenkori társadalmi felelősségvállalásának kérdését: „Hasonló utat szeretnék most bejárni, és a keresztény összetartozást lefordítani a mai nap, a Tisztelt Ház mai napi életének síkjára: a kereszténység összetartozás-hite jelenik meg a társadalmi felelősségvállalás központi üzenetében is. A nemzet ránk bízta négy évre, hogy viseljük gondját. Gondját kell akkor tehát viselnünk minden ma élőnek, határokon innen és túl, de felelősek vagyunk az ősök tiszteletéért és mindezt úgy kell tegyük, hogy az utánunk jövő generációk is helyet találjanak még ezen a Földgolyón. (…) Az emberiség egy és elválaszthatatlanul összetartozik. Nem pusztán a ma élők, hanem a valaha élt és a majdan születő generációk egyaránt.”

Forrásjegyzék

Az összetartozás a kereszténység lényegi és korszerű üzenete. Forrás: kdnp.hu

Dr. Rubovszky György. A Barankovics István Alapítvány Kuratóriuma. Forrás: barankovics.hu

Országgyűlés, képviselők, egy képviselő adatai. Forrás: parlament.hu

Pesti Polgár: Dr. Rubovszky György. Forrás: pestipolgar.tvnet.hu

A borítókép forrása: kdnp.hu