Schuman, Robert

(1886-1963)

1886. június 29-én született Jean-Pierre Schuman és Eugénie Duren gyermekeként az Évrange nevű kisvárosban, mely a luxemburgi határ mellett fekszik Lotaringiában. Születésekor francia állampolgár volt, de az anyanyelve luxemburgi. Miután Lotaringia 1871-ben Németország része lett, német állampolgárságot kapott. Bár Luxemburgban született, Robert Schuman német volt, csak 1919-ben vette fel a francia állampolgárságot, miután Elzász-Lotaringiát visszaadták Franciaországnak. Az anyanyelve luxemburgi (német dialektussal), a második nyelve a német volt. Csak az iskolában tanulta meg a franciát.

Középiskolai tanulmányait Luxembourgban végezte, az Athénée de Luxembourg középiskolában, jezsuita kollégiumban. Ekkor döntött úgy, hogy német egyetemeken tanul, de mivel a Luxembourgi középiskolai diploma nem volt érvényes Németországban, vizsgát kellett tennie, a Metzben levő Császári Gimnáziumban. Az egyetemen közgazdaságtant, politikai filozófiát, teológiát és statisztikát tanult. Tanulmányai elvégzése után kapta meg diplomáit, a Bonni Egyetemen, a müncheni Humboldt Egyetemen, a Berlini Egyetemen, és Elzászban, Strasbourgban (akkor még Németország).

Anyja halálos autóbusz-balesete után Robert Schuman átértékelte életét és a vallás felé fordult.

Ügyvédként dolgozott. Katonai szolgálatra egészségi állapota miatt alkalmatlan volt. Az első világháború alatt polgári szolgálatban vett részt, de soha nem hordott német egyenruhát. Tagja volt a metzi városi tanácsnak.

Az első világháború után Schuman a francia politikában vált aktívvá. 1919-ben először választották be a parlamentbe. A háborús évek alatt és később 1958-ig Thionville-nek volt a képviselője.

1940-ben tagja lett Paul Reynaud háborús kormányának. Még ebben az évben letartóztatta a Gestapo. Egy tiszteletreméltó németnek köszönhetően megmenekült attól, hogy Dachauba küldjék. 1942-ben csatlakozott a francia ellenálláshoz.

A háború után pénzügyminiszter lett, azután kétszer miniszterelnök (1947. november 24-e és 1948. július 26-a között először, 1948. szeptember 5.-e – 1948. szeptember 11.-e között másodszor). 1948-ban a miniszterelnökség mellett külügyminiszter is lett. Robert Schuman kormánya egy európai gyűlés létrehozását szorgalmazta. 1950. május 9-én a francia kormány elfogadta Robert Schuman nyilatkozatát, amely felkérte a németeket és minden más európai országot, hogy a szén- és acélipari termelésüket együttesen és demokratikusan Európa első nemzetek feletti közösségében végezzék. 1951. április 18-án hat alapító tag aláírta a Párizsi szerződést, amely létrehozta az Európai Szén- és Acélközösséget. A Római szerződéssel 1957-ben megalakult a gazdasági közösség és az Euratom. A későbbi megállapodásoknak köszönhetően ezek végül az Európai Unió szervezetévé fejlődtek. A Schuman-nyilatkozat nyilvánosságra hozatalának időpontja május 9.-e az Európa Nap.

Közéleti szerepvállalása mellett a mélyen vallásos Robert Schuman bibliatudós is volt.