KÉSZ - Keresztény Értelmiségiek Szövetsége

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége az ország legnagyobb keresztény világnézetű civil szervezete. Amint a törvényi keretek azt lehetővé tették a rendszerváltozás éveiben alakult meg. A szervezet a történelmi egyházakkal együttműködő közösség, és a kulturális szférában valamint a közéletben egyaránt a keresztény, nemzeti értékek ápolására és képviseletére törekszik. A KÉSZ egyszerre szolgálja a kereszténység kettős hivatását, az egyénnek szóló személyes küldetést és a közösségben megélhető társadalmi szolgálatot. A tagszervezetek láncolata behálózza az ország egész területét, valamint a Szövetség társszervezeti kapcsolatokat ápol az ország határain túl is.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége 1989 januárjában alakult meg Esztergomban, Dr. Csanád Béla, a Hittudományi Akadémia professzora vezetésével. Az alapítók szándéka napjainkban is változatlanul meghatározza a KÉSZ működését. A szervezet alapszabálya szerint célja az evangelizáció, közéleti szerepvállalás, a keresztény gyökerek ápolása és közhasznú tevékenységek felvállalása. A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének felépítése két pilléren nyugszik: a központi vezetésen és az autonóm helyi szervezetek aktivitásán. A helyi szervezetek önálló feladatvállalásaik, kultúrateremtő és ápoló tevékenységeikkel teszik hitelessé és teljessé a KÉSZ országos vezetésének fellépéseit.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége egy civil szervezet, amely azonban vállaltan keresztény alapokon áll, és komoly vallásos tevékenységet is végez. Ezt jelzi az is, hogy Budapesten az Adalbertinum evangelizációs központban alakult meg. Az alapítóelnök, Dr. Csanád Béla a Hittudományi Akadémia teológiaprofesszora volt, aki a KÉSZ-t 1996-ban bekövetkezett haláláig vezette. Utóda szintén egyházi ember, Dr. Osztie Zoltán atya, Budapest Belváros főplébánosa. Civil szervezetként tehát egyházi személyek is tagjai és vezetői lehetnek a közösségnek. A legtöbb helyi szervezet életében vagy vezetésében a helyi plébános és lelkész mindenütt szerepet vállal. 2011 óta a megnövekedett tevékenységre való tekintettel a szervezet társelnöki tisztségét tölti be Csorba Gábor mérnök, diakónus, a szervezet elnökhelyettese pedig Dr. Galgóczy Gábor orvos. A szervezet elnökségét 9 fő alkotja, míg a legfőbb döntéshozó szervét, a küldöttgyűlést 110 fő.

A KÉSZ tehát egyszerre vallásos civil szervezet, amely az ökumené szellemében tevékenykedik. Bár a tagság jelentős részében római katolikus, vannak azonban görög katolikus, református, evangélikus elkötelezettségű tagok is, akiket ugyanúgy szeretettel várnak soraik közé. A vallásos jelleg mellett a szervezet arculatához tartozik a közéleti érdeklődés, amely éppen a vallásos elköteleződésből fakad. Az alapszabályban is megfogalmazott evangelizációs küldetéstudatot nem csak a kulturális és civil életben, hanem a politika világában is készek képviselni, számos érdekegyeztető fórumon megjelenítik a keresztény világnézetből fakadó értékeket. A Szövetség 2012-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium stratégia partnere lett. A KÉSZ szimbolikus nemzet-újraegyesítő tevékenységet is végez, így az elmúlt években kiépült és megerősödött kapcsolata a Délvidéken működő Keresztény Értelmiségi Körrel, és komoly kapcsolatokat ápol más határon túli vallási, civil szervezetekkel is.

A KÉSZ országos szervezete minden évben két küldöttgyűlést tart, egyiket vidéken a másikat a fővárosban. Kétévente országos kongresszust szervez, immáron rendszeresen az Országgyűlésben, ahol időről-időre fontos, aktuális témákat vitatnak meg színvonalas előadók prezentációján keresztül, az előadás anyaga rendszeresen kis könyv formájában is megjelenik. Emellett az országos szervezet évente központi zarándoklatot is szervez más és más helyszínekre. A KÉSZ központi vezetéséhez tartozó tevékenység még a JEL spirituális és kulturális folyóirat, a keresztény sajtó értékes orgánumának kiadása. Főszerkesztője: Rochlitz Bernadett. Az újság évente ötször, 800 példányban jelenik meg.

A helyi szervezetek az KÉSZ országos tevékenységéhez hasonló tevékenységet folytatnak helyi közösségeikben: kultúraápolás, könyvkiadás, zarándoklatok, kirándulások, előadássorozatok, érdekképviselet, érdekvédelem. A helyi KÉSZ közösségek sűrű hálóval lefedik az egész ország területét; Soprontól Békésig, Nyíregyházától Kaposvárig a főváros kerületeiben, megyeszékhelyeken és falvakban egyaránt megtalálhatóak. Jelenleg 68 helyi csoport működik országszerte, így a KÉSZ 2014-ben összesen 3100 tagot számlál.