Magyar Máltai Szeretetszolgálat

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Közép-Kelet-Európa első nem állami segélyszervezete. A harmadik magyar köztársasággal egyidős szervezet nem csak szimbolikusan kötődik Magyarország jelenkori történelméhez. A létrejötte óta a hétköznapok terhei között vagy a egész Kárpát-medencét megrázó eseményekben, önkénteseik mindig jelen vannak, hogy a rászorulóknak segítsenek. Áldozatvállalásaikban jellé váltak az ország számára: „Amint a test lélek nélkül holt, úgy a hit is holt tettek nélkül" (Jak 2, 26).

A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot 1989 február havában alapították, és rá egy hónappal rögtön – köszönhetően az éppen akkor életbe lépő új egyesületi törvénynek – már be is jegyezték. Párhuzamosan a független Magyarország újralétrejöttével, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ötletének megfogalmazása, kialakításának kezdete is 1987 őszén történt.  Csilla Frfr. von Boeselager bárónő és Kozma Imre atya a zugligeti plébánián a magyarországi szociális helyzetről folytatott beszélgetésük hatására indult el az a folyamat, amely a Szeretetszolgálat megalapításához vezetett.

Csilla Frfr. von Boeselager, leánykori nevén Fényes Csilla 1941-ben született Budapesten. Családjával a világháború után menekült külföldre. Először Venezuelában élt, majd az USA-ban tanult, végül munkája miatt Németországba költözött. Ott került kapcsolatba a Máltai Szeretetszolgálattal. Mindig többre vágyott a vallásos gyakorlatnál, a hitét valódi szolgálatban akarta megélni. A máltai lovagrend németországi közösségéből hívták fel a figyelmét, hogy szülőhazájában volna mód a cselekvő hit megélésére, és az átalakulóban lévő légkör miatt lehetőség is. Először Németországban létrehozta az Ungarischer Malteser Caritas-Dienst közösséget. Az elnevezés is sajátos, hiszen míg a német csoport segélyszervezet nevet viseli, addig a Csilla von Boeselager által alapított a szeretetszolgálat nevet kapta. Nyomban hozzá látott a kapcsolatok építéséhez és adományok gyűjtéséhez. Így találta meg a zugligeti Szent Család Plébánián Kozma Imre atyát, aki később a szervezet magyarországi elnökévé vált. A bárónőnél hiába diagnosztizáltak rákot 1988-ban, a kórházi kezeléseit is adománygyűjtésre használta fel. A környezete semmit nem vett észre betegségéből. Őszinte elkötelezettségének és nagyszerű szervezőkészségének köszönhetően már életében nevezték Budapest angyalának, Európa legjobb koldusának vagy Kelet és Nyugat közötti élő hídnak. 1994-ben hunyt el. Nevét a miskolci szervezet gondozó háza és Pátyon egy utca viseli. Születésének 70. évfordulója alkalmából pedig mellszobrot avattak róla szintén Miskolcon.

Az 1989-ben megszülető Szeretetszolgálat a térség, Kelet-Közép-Európa első, nem az állam által létesített segélyszervezete kezdte meg működését. A politikai és társadalmi fordulatokban gazdag időszakban számos kihívás érte őket. Az alapítók bátor szerepvállalása miatt történelemformálóvá vált a közösség. A diplomáciailag kétes helyzetben a kelet-német menekültek ellátására siettek. 1989 augusztusában a zugligeti plébánia udvarán egy kis menekülttábort hoztak létre, ahol később még Helmut Kohl kancellár is látogatást tett. Részben e rögtönzött akció, a menekültek elszállásolásának is köszönhető a vasfüggöny békés megnyitása. Az év Karácsonyakor pedig, a romániai forradalom idején a politikai reakciókat megelőzve már önkéntesek siettek az országba a rászorulók segítésére. Két évvel később pedig, amikor a délszláv háború Jugoszláviában kirobbant, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítette a lakosság menekülését a háború szörnyűségei elől.

Ezen akciók közül talán a legismertebb a Kozma Imre atya által vezetett vukovári mentőakció. Az eset középkori legendába illő történet. A generális, aki előtte nem fogadott senkit, engedélyezte a „pap féle embernek”, hogy 5 percben szót váltsanak. Az ötből negyvenöt lett, s a beszélgetés végére a generális elérzékenyült. Kozma Imre ugyanis kijelentette, hogy legyőzhetetlen szövetséges oldalán áll. A generális magabiztosan visszakérdezett, mire Imre atya válasza csak ennyi volt: Jézus Krisztus. A beszélgetés hatására a szerbek által körülvett városból az atya vezetésével hét ferences szerzetessel együtt több száz civil is kimenekült.

A karitatív szolgálat főtevékenységét mégsem rendkívüli, háborús időkben, hanem a hétköznapokban végzi. A „szegények mindig lesznek köztetek” krisztusi felhívásra a válaszuk a cselekvés. Nemcsak az anyagilag rászorulók, hanem a lelki szükséget szenvedők sorsát is igyekeznek jobbá tenné. A több mind kilencszáz éves Szuverén Máltai Lovagrend jelmondata szerint végzik tevékenységüket: a hit védelme és a szegények istápolása. Szellemiségükről mesél a máltai kereszt is, amelynek nyolc ága az evangéliumi nyolcboldogságot szimbolizálja. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kiterjedt hálózattal gondozza a bajban lévőket. Foglalkoznak hajléktalanokkal, idősekkel, a testileg és szellemileg sérültekkel, a válságba került családokkal és a törődést igénylő fiatalokkal. Közel nyolcezer önkéntessel végzik munkájukat mintegy 150 szervezetben országszerte.

Tevékenységük olyan, amelynek jelentőségét akkor lehetne igazán észrevenni, ha egyik napról a másikra megszűnne szervezetük. Tagjaik és önkénteseik hitből fakadó áldozatvállalással járulnak hozzá ahhoz, hogy társadalmunk lelkileg és testileg egészségesebb közösség legyen. A rendszerváltozással majdnem egy időben létrejött Magyar Máltai Szeretetszolgálat hozzátartozik Magyarország vérkeringéséhez.

 

Források:

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat története Forrás: maltai.hu

Kozma Imre atya beszámolója a vukovári mentőakcióról Forrás: katolikusok.hu

Interjú Kozma Imre atyával Forrás: kozmaimre.hu

Kunckelné Fényes Ildikó: Egy szolidáris magyar bárónő – Boeselager Csilla Forrás: gondola.hu

A Máltai Lovagrend története Forrás: maltai.hu

Schumicky András: Csilla von Freifrau Boeselager, született Fényes Csilla életrajza Forrás: paty.hu 

Hetven éve született Csilla von Boeselager, szoboravatás Miskolcon Forrás: youtube.com

Csilla von Boeselager, a német wikipédia szócikke Forrás: de.wikipedia.org

Csilla von Boeselager életrajza Forrás: magyarkurir.hu

A képek forrása: maltai.hu.