NOE - Nagycsaládosok Országos Egyesülete

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete a családok védelméért alakult abban a világban, ahol a házasság intézménye veszélybe került, a többgyermekes családmodell háttérbe szorult, és – mindennek eredményeként – hazánk népessége 1980 óta folyamatosan csökken. A rendszerváltozás hajnalán egyike volt az létrejött kereszténydemokrata szellemiségű civil szervezeteknek. Az egyesület mára Magyarország kiemelten közhasznú szervezetévé, és az ország egyik legnagyobb civil közösséggé nőtte ki magát.

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) 1987. október 24-én alakult. Akkoriban igen szűk lehetőségek mentén lehetett bármilyen közösséget létrehozni, ezért az Egyesület a Hazafias Népfront (HNF) keretein belül jött létre. A szervezet célja kezdetektől a család intézményének védelme és népszerűsítése volt. A Kádár-rendszerben kialakult 2 gyerek, egy üdülő és egy autó modelljével szemben a sokgyermekes családképet helyezték előtérbe. Egyrészt értékvédő, másrészt közösségépítő tevékenységet végeznek. Felelősséget éreznek a házasság, az anyaság intézménye iránt, illetve a generációk együttműködéséért és a megszülető gyermekek sorsáért egyaránt. Mindezek mellett megalakulásakor az Egyesület azt is célként tűzte ki maga elé, hogy a szervezetük keretén belül létrejöjjön a nagycsaládosok hálózata, amelynek keretében a tagok támogatni tudják egymást a családi hivatás teljesítésében, és összefoghatnak az érdekvédelemért.

Bár 1987-ben a NOE-t azért hívták életre, mert háromnál több gyermek általában vallásos családokban születik, így a közösség valamiképp a vallásos állampolgárok szerveződését is szolgálta, valamint céljai is egybeesnek a keresztény családeszménnyel, a szervezet mégis függetlennek nevezi magát pártoktól, felekezetektől és ideológiáktól. A függetlenség kimondását azért tartják fontosnak, hogy ezáltal szélesebbre tárják az ajtót a nagycsaládok előtt. Ugyanis bármely szülőpár kérheti felvételét az Egyesületbe, amely legalább három gyermeket nevel vagy nevelt föl. Az Egyesület fő tevékenysége az érdekvédelem. Kapcsolatot tartanak minden olyan intézménnyel és szervezettel, amelynek a tevékenysége kihat a családok életére. Részt vesznek a témában szervezett egyeztető fórumokon. A családok a hétköznapi szükségleteik kapcsán is számíthatnak rájuk, helyi szervezeteik révén az egyes családok igényeit, problémáit közvetlenül próbálják orvosolni. Nemcsak tagjaiknak nyújtanak tehát segítséget, hanem minden megkeresésre válaszolnak.

Az érdekvédelem mellett ingyenes tanácsadó szolgálatot is működtetnek. Kiemelten fontosnak tartják az egészség- és környezettudatosságra, a közéleti felelősségre és a felelős vásárolói magatartásra való nevelést is, amelynek érdekében különböző programokat is útnak indítottak. A NOE két alapítványt és egy szövetséget is életre hívott. A Családjainkért Alapítvány szorosan az Egyesület munkáját segíti, míg az Otthon Segítünk Alapítvány egy angol családsegítő modell meghonosítását szolgálja hazánkban. 1997-ben létrehozták a Kárpát-Medencei Családszervezetek Szövetségét, amely a szűken vett családvédelmen túl a külhoni magyar családok identitásának megőrzését is elő kívánja segíteni. A kárpát-medencei horizonton túl kiemelt hangsúlyt fejtetnek nemzetközi kapcsolatok ápolására is, így az ENSZ-szel, valamint nyugat- és kelet-közép-európai országok hasonló civil szervezeteivel is együttműködnek.

Az Egyesületnek jelenleg 14 000 tagja van szerte az országban, 250 helyi szervezetben. A NOE munkáját ezen felül kb. 1 500 önkéntes is segíti. 1998 óta kiemelten közhasznú szervezetnek minősül.

 

Források:

A Nagycsaládosok Országos Egyesületének honlapja

A Wikipedia NOE szócikke

Keresztes Sándor interjúja a Történeti Interjúk Tárában, az Országos Széchenyi Könyvtárban